Pro-Tip #37 – jezikovni nasveti
Tokrat bomo malo ponavljali, ker se precej pogosto zgodi, da pozabljamo, jaz pa zelo rad spomnim. Ker se je tega nabralo že veliko, bom utrjevanje snovi razdelil na dva dela.
Pa začnimo:
1) *Pred par dnevi* in *z več ljudmi* (NE pred parimi dnevi in z večimi ljudmi!) ….. glejte ta pro-tip.
2) *Odporen proti vlagi/prahu* (NE odporen na vlago/prah) ….. o tem in drugem tem pro-tipu (tu je razloženo tudi pravilo treh črk).
3) Novi telefon stane *635,45 evra* (NE 635,45 evrov) ….. veliko koristnih zadev preberite v tem pro-tipu.
4) Zakon bo *treba* spremeniti (NE zakon bo potrebno spremeniti) ….. to in drugo razkriva ta pro-tip.
5) *Dvomimo o* poštenosti politikov (NE dvomimo v poštenost politikov) …. pametno bi bilo, da si preberete ta pro-tip.
6) *Kliknemo povezavo* (NE kliknemo na povezavo) ….. o tem in drugem, tokrat z zgovorno slikico v tem pro-tipu.
7) Računalniški zaslon ima *ločljivost* (NE resolucije). Ponavljam: nima resolucije. ….. v tem pro-tipu povem tudi kaj o sestavljenih veznikih (medtem ko).
8) Na igrišče je šel *z otroki* (NE z otroci) ….. Ne verjamete? Preberite ta pro-tip.
9) *Moral* sem pospraviti sobo. (NE mogel sem pospraviti sobo.) ….. o tem in praznikih v tem protipu.
10) Ko *greš v hišo*, greš *noter* (NE notri) ….. več o tem tu notri.
11) Na novico *reagiraš/se odzoveš* (NE odreagiraš) ….. preberite ta pro-tip.
12) *Nahajati, nahaja se, nahajati, nahaja se!* ….. ta pro-tip vam bo dal vetra!
Imam slovnično dilemo. S kolegom se večkrat pričkava, od česa je odvisna uporaba gor/dol v zvezi s krajem. Sem v Ljubljani in grem na Koroško. Grem gor? Kaj pa če sem na Koroškem in grem v Ljubljano, grem dol? Od česa je to odvisno?
Po mojem to ni vprašanje slovnice, ampak rabe/občutka govorca. Občutkav smislu, ali se govorec ravna po zemljevidu ali kar tako – na primer da za vsako stvar reče, da gre gor, čeprav je to na zemljevidu “doli”.
Kdo od naju ima potem prav?
Jaz pravim. Sem v Ljubljani, grem v Savinjsko (dol), pridem do tebe na Koroško (gor) in grem potem nazaj v Savinjsko (dol) in nato v Ljubljano (gor). On trdi, da greš v Ljubljano dol, jaz pa, da ne, ker je višjeležeča in ker se peljem v nasprotnem toku reke (ki teče dol). Bi pa rekla iz Ljubljane dol v Postojno in gor v Mojstrano.
S tem, ko rečeš, da greš na Koroško, ne pomeni, da greš gor, podobno kot grem na Kitajsko. Saj lahko rečeš tako v Koroški kot na Koroškem (v Kitajski, na Kitajskem ipd.). To nima zveze s tem, kam greš (gor/dol), ampak s spolom. Na Kitajskem - s Kitajskega, v Kitajski - iz Kitajske. Pobrskaj malo po prejšnjih pro-tipih, sem že pisal o tem :)
In hvala za komentarje :)
Vse to razumem. Bolj gre za to, da reče (lociran na Koroškem): “Danes grem v Ljubljano”. Ob petih pridem dol. In potem mene to zmoti in pravim, da bi moral dejansko reči, da pride gor.
Bom pobrskala, tako je šlo bolj za merjenje mišic, kdo ima prav, pa sem rekla, da pridobim strokovno mnenje, ker se vse skupaj vedno dogaja na pogovorni ravni.
Redno berem tvoje jezikovne nasvete, odlični so.